گزارش مشروح تلویزیون العربیه از وضعیت فرقه رجوی

تلویزیون العربیه، بیستم دسامبر 2006

 

شبكه‎ ی تلویزیون ماهواره‎ای "العربیه" گزارش مشروحی را تحت عنوان "مجاهدین خلق، نزاعی برای بقا" پخش كرد. این برنامه توسط "احمد عبدالله" از مجریان توانای این شبكه اجرا شد و طی تماس‎های تلفنی با علی صفوی و علی‎رضا جعفرزاده از اعضای فرقه ‎ی مجاهدین و نیز مسعود خدابنده و آن سینگلتون از اعضای سابق این گروه و همچنین پروفسور گری سیك، ریموند تانتر و دخی فصیحیان، راجع به وضعیت این سازمان، انتقادات موجود به این گروه تروریستی، پایگاه مردمی آن و نیز دخالت آن‎ها در قلع و قمع اكراد بحث و بررسی صورت گرفت. ترجمه‎ ی بخش‎هایی از این گزارش در پی می ‎آید:

انتقادات داخلی سازمان خلق

شبكه ‎ی العربیه: خدابنده به‎ عنوان محافظ امنیتی رهبران مجاهدین خلق در عراق مشغول به‎كار بود تا اینكه از وابستگی به این سازمان احساس ناامیدی كرد و الان یكی از منتقدان سرسخت این سازمان می‎باشد.

مسعود خدابنده: از مدت‎ها قبل جلساتی در سازمان برگزار می‎شد كه به ‎عنوان "عملیات جاری" معروف است. این جلسات به‎ خودی خود به‎ عنوان یك آیین هفتگی در ترویج فرقه ‎گرایی نقش عمده‎ای را ایفا می‎كرد. هر فرد باید هر روز در جمع حضور می ‎یافت و آنچه را كه در طول روز به آن فكر كرده بود و یا اینكه آرزوی آن‎را داشت یا از آن بیزار بود، اعتراف می‎كرد و برای همگان تشریح می‎کرد. بعد از اعترافات، آنها به فرد می‎گفتند كه باید فلان چیز را تكذیب كنی و مسایلی اینگونه، و هدف این بود که در نتیجه‎ی فشار افكار آن جمع، فرد توجیه شود و به صفا و پاكی ‎ای كه آن‎ها می‎خواستند برسد.

العربیه: آیا همه ‎ی زنان روسری داشتند و ملزم به حجاب بودند؟

آن (همسر مسعود خدابنده): بله، پوشیدن روسری از شرایط آنجا بود.

العربیه: همسر مسعود خدابنده، آن، نیز به‎ مدت هفت سال عضو سازمان خلق بوده است. یكی از دوستانش كه ایرانی بود او را به این سازمان علاقمند كرده بود.

آن (همسر مسعود خدابنده): من در سال 1990 به ‎طور رسمی به‎ عضویت این سازمان درآمدم. دو هفته را در اعتصاب غذا به‎ سر بردم و خودم را مجبور كردم كه این امر را تحمل كنم. من خودم را برای این كار آماده كرده بودم. در همان مراحل اولیه به من گفته شد كه باید به ‎طور كامل تحت فرمان رهبر سازمان باشم و از او اطاعت كنم. این رهبر همان مریم رجوی بود.

العربیه: مسعود و آن، بر این نكته تأكید می ‎ورزند كه برای جذب اعضا به رهبری سازمان، این گروه اقدام به تضعیف روابط خانوادگی می‎كند.

آن: این سازمان ادعا می‎كند كه اقداماتی را برای آزادی زنان انجام می‎دهد و در این راستا حركت می‎كند ولی مسأله برعكس است، زیرا آنان اقدامی جز جدا كردن اجباری و قهری زنان از فرزندان‎شان انجام نمی‎دهند. علاوه بر این، زنان را مجبور می‎كنند كه از شوهران خود جدا شوند و آنان را زیر فشار قرار می‎دهند تا افكاری از قبیل تشكیل خانواده، زندگی معمولی و روابط خانوادگی طبیعی را از ذهن‎شان بیرون كنند. مجاهدین حتی آنان را از داشتن روابط با نزدیكان‎شان كه عضو سازمان می‎باشند برحذر می‎دارد. زنان می‎توانند نزدیكان و فامیل خود را در سازمان ملاقات كنند ولی این ملاقات نباید به ‎عنوان ملاقات خانوادگی صورت بگیرد، زیرا روابط با اعضای فامیل باعث می‎شود كه رابطه با "خواهر مریم" كم شود. در این فرقه فقط باید به او فكر كرد و علاقه ورزید.

العربیه: رهبران سازمان مجاهدین خلق این گفته‎ ها را رد می‎كنند. آن‎ها ادعا می‎كنند که مسعود خدابنده با وزارت اطلاعات ایران رابطه دارد، اما اتهام دیگری است که اهمیت بیشتری دارد و آن این‎که سازمان مجاهدین خلق در خلال 15 سالی كه در عراق مستقر بوده، دارای روابطه ویژه با رژیم صدام حسین بوده است. اخیراً نیز تصاویری منتشر شده كه مسعود رجوی و مرد شماره دوی این سازمان را در كنار صدام حسین مخلوع نشان می‎دهد.

علی صفوی (از اعضای مجاهدین): سازمان مجاهدین خلق مجبور بوده كه موقعیت خویش را تغییر دهد و در عراق مستقر شود و از سال 1986 كه در عراق حضور پیدا كرده تا كنون، در مسایل سیاسی، ایدئولوژی، سازمانی و نظامی، به‎ عنوان یك سازمان مستقل از دولت میزبان عمل می‎ كرده است.

العربیه: یعنی هیچ همكاری بین جنگجویان مجاهدین و صدام نبوده است؟

علی صفوی: نه

العربیه: علیرغم پاسخ آقای صفوی، منابع زیادی از جمله وزارت امور خارجه امریكا با این گفته مخالف هستند و بر این باورند كه صدام حسین، سازمان مجاهدین خلق را مجهز و مسلح كرده و این گروه علاوه بر كمكی كه از اتباع ایرانی مقیم در كشورهای دیگر دریافت می‎كرده، از سوی رژیم صدام نیز حمایت مالی می‎شده است. مسعود خدابنده، عضو سابق این سازمان در این زمینه می‎گوید "بعد از جنگ اول خلیج در سال 1991، طه یاسین رمضان یكی از معاونان ارشد صدام، از مجاهدین خلق خواست كه نیروهای صدام را در قلع و قمع كردها كمك كنند".

یك روستای كردنشین كه مجاهدین خلق آن‎را به ‎طور كامل نابود كردند.

مسعود خدابنده:‌ آنچه كه من به‎ یاد دارم این است كه طه یاسین رمضان با نیروهای مجاهدین خلق جلسه‎ ای برگزار كرد و نیروهای مجاهدین در این جلسه اعلام آمادگی كامل خود را ابراز داشته و مواضع وی را ستودند. از آنجایی‎ كه طه یاسین رمضان بعد از جنگ سال 1991، نیروی زیادی در اختیار نداشت، در این جلسه اقدام به تقسیم نیروها كرد. نیروهای وی فقط به مقداری بودند كه توان سركوب انتفاضه‎ ی جنوب را داشتند، لذا مقرر گردید كه سرکوب مخالفان در مناطق شمالی به نیروهای رجوی واگذار شود.

العربیه: از آنجایی كه شما با چشم خود یكی از روستاهایی كه توسط مجاهدین خلق به‎ طور كامل نابود شد را دیدید، بفرمایید كه چه بر سر این روستا آمد؟

مسعود: نیروهای مجاهدین این روستا را با خاك یك‎سان كردند. روستاهای عراق كوچك هستند و تصور کنید با حدود 20 تانك، چه اتفاقی می‎تواند در این روستا بیافتد. این روستا عمداً با خاك یك‎سان شد.

العربیه: مجاهدین خلق این كار را انجام دادند؟

مسعود: بله، این امر توسط نیروهای مجاهدین صورت گرفت به کمک تانك‎ هایشان، و از این پیروزی خود شادمان بودند.

العربیه: بنا بر برخی اخبار و گزارش‎ها، مسعود رجوی در خلال آموزش‎ های عقیدتی و روانی كه به نیروهای مستقر در عراق می ‎داده، آموزش‎های ضدامپریالیستی و ضدامریكایی را نیز در برنامه‎ ی خود می‎ گنجانده است، آیا مجاهدین خلق این توانایی را دارند كه رنگ عوض كنند و نقاب دیگری را به چهره بزنند؟

مسعود خدابنده: بله، خصوصاً زمانی كه به عراق رفتند، هرگز این تصور را نداشتند كه صدام روزی سقوط خواهد كرد و لذا صراحتاً در خلال سال‎هایی كه به رژیم صدام تكیه داشتند خصومت خود را علیه غرب نشان می‎دادند. این چهره ‎ی دموكراتی كه امروزه مدعی آن هستند، دروغی بیش نیست.

العربیه: به نظر شما چرا آنان این نقاب دروغین را انتخاب كرده‎اند؟

مسعود خدابنده: آنان چاره‎ای جز این ندارند، بعد از سقوط صدام راه دیگری برایشان موجود نیست.

العربیه: گروه مجاهدین خلق همواره این قسمت از تاریخ خود را انكار می‎كند و هرکس که این نوع گفته‎ ها را به زبان آورد، او را به ‎طور مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به اطلاعات ایران می‎داند.

علی صفوی (عضو مجاهدین): این مسأله فقط یك امر تبلیغاتی است كه نظام ایران صدها میلیون دلار برای آن هزینه می‎كند.

العربیه: در حالی‎كه سازمان مجاهدین خلق و طرفداران آن مدعی هستند كه آنان در تاریخ خود نقطه‎ ی سیاه و مسأله‎ ی شرم‎ انگیزی ندارند، كارشناسان بر این باورند كه مردم ایران این ادعای آنان را صحیح نمی‎دانند.

پروفسور گری سیك: هیچ شكی نیست كه گروه مجاهدین خلق در ایران مطرود و مورد غضب هستند و در این زمینه اختلافی با شما ندارم و مردم ایران آنان را به چشم منافق و خائن می‎ نگرند زیرا كه در كنار دشمن ایران قرار گرفتند تا سعی در نابود كردن حكومت كنند.

العربیه: دخی فصیحیان، مدیرسابق اجرایی در شورای ملی ایران و امریكا كه یك مؤسسه ‎ی غیرحزبی به ‎شمار می ‎رفته بوده است. او بیشتر سال‎های دهه‎ ی نود را در ایران گذرانده و یكی از مطلعان مسایل سیاسی ایران به‎ شمار می‎ رود.

العربیه: خانم فصیحیان، درست است كه مجاهدین خلق در ایران مطرود و مورد غضب ایرانیان می‎باشند؟

دخی فصیحیان: مجاهدین ادعا می‎كنند كه اگر در ایران انتخابات برگزار شود، ‌آنان برنده ‎ی این انتخابات خواهند شد، ولی این یك دروغ محض و یك افترا و تهمت به مردم ایران است.

دخی فصیحیان: مجاهدین خلق بدون شك در صحنه ‎ی واقعیت جایی در بین مردم ایران ندارند و به‎ خاطر همكاری ‎شان با نیروهای عراقی در خلال جنگ ایران و عراق، مطرود هستند. من بر این باورم كه ایرانیان بیش از اینكه از امریكایی‎ ها ناراحت و بیزار باشند از مجاهدین خلق بیزارند. مردم ایران این نكته را نمی‎ فهمند كه چرا برخی از دولت‎ها و مسؤولان خارجی از اینچنین گروه غیردموكراتیك كه به خشونت و تروریسم معروف است، حمایت می‎كنند.
 

Home