دریافت پاداش در مقابل كشتار كردها

نبيل قصاب، نهم ژانويه

http://members.lycos.nl/nebilkassab/in_articles.html

 

"نبیل قصاب" عكاس و روزنامه‎ نگار تركمن عراقی، در قسمتی از خاطرات‎اش كه در وب‎ سایت شخصی‎ اش منتشر ساخته با اشاره به موضوع انتفاضۀ سال 1991 مردم عراق، به نقش مجاهدین در این جنایت پرداخته و نوشته است:

در سال 1991 می‎رفت که دفتر عمر صدام بسته شود. اما او به نیروی هوایی، ارتش و گارد ریاست‎جمهوری دستور قلع و قمع انتفاضه را داد. علاوه بر آنها او از جنگ‎جویان مجاهدین خلق ایرانی خواست تا در قبال دریافت پاداش‎های رؤیایی و كمك‎های بی‎حساب، در بعقوبه به كمك نیروهای عراقی بشتابند.

من می‎خواهم راجع به این نكته بیشتر توضیح بدهم و آن اینكه انتفاضۀ مردم در سال 1991 در مناطق جنوبی و مركزی عراق، توسط نیروهای ارتش شكست خوردۀ صدام و نیروهای مجاهدین خلق سركوب شد و یك كرد، تركمن و آشوری یا كلدانی در این امر (سركوب مردم) مشاركت نكرد. این امر در شمال عراق نیز بهمین صورت بود.

آیا به ‎یاد می‎آورید كه صدهاهزار كرد به ‎دلیل سركوب و نیز به‎ خاطر این‎كه مبادا حوادث حلبچه دوباره تكرار شود، به كشورهای همسایه فرار كردند؟ آیا به‎ یاد دارید چگونه خانه‎ ها، مغازه ‎ها و كارگاه‎ های هم‎ میهنان ما در این منطقه به غارت رفت و در كنار هر دیواری چند تن از كردهای مظلوم و بی‎گناه در شهرهای اربیل و دهوك و سلیمانیه و كركوك كشته شدند.